499. Trzy razy K.

Kultura, Klasa, Konwenanse.
Czyli słów kilka o trio na wyginięciu.

O tym, że coraz rzadziej podchodzimy do siebie z kulturą można pisać encyklopedie. Od tego w jaki sposób zwracają się uczniowie do nauczyciela, poprzez zachowania w środkach komunikacji miejskiej na słowach w internetach skończywszy. Nie mówimy sobie dzień dobry, nie mówmy sobie cześć, nie potrafimy się do siebie uśmiechać.
Wszelkie objawy dobrego wychowania traktuje się z ostracyzmem i uśmiechem politowania iż w czasach chamstwa i wszechobecnego prostactwa ktoś wykazuje tak archaiczne zasady.

No bo któż to widział by do pracownika czy zleceniobiorcy zwracać się z szacunkiem? Albo co gorsza z poziomem który charakteryzować winien profesjonalistów?
Zwroty podwórkowe, za które kiedyś karciło się wykręcaniem ucha na stałe zagościły w mailach zawodowych. Słowa takie jak „do dupy”, „zjebany”, „miernota”, „zapłaciłem wam kupę kasy dlaczego to tak wygląda (dodajmy stawka była 1/3 standardowej)”, „to musi być natychmiast poprawione, inaczej będą kary”, spychają sformułowania takie jak „efekt pracy nie do końca nas zadowala, czy moglibyście popracować zmianami których listę wysyłamy w załączniku, dziękuje, pozdrawiam, xxx”.
Komentarze w stylu „zdechnij dziwko”, „co za kurew”, „jesteś zjebana” stają się nieodłącznym elementem dyskusji w sieci. Rzeczowe rozmowy i wypowiedzi giną w zalewie pomyj grupy frustratów, która dorwała się do klawiatury i najpierw klepie a potem myśli. Wciąż optymistycznie zakładam, że proces myślowy jednak zachodzi w mózgach tychże postaci.

Ja rozumiem, że świat jest pełen chamów. Rozumiem iż dla równowagi nie każdy został należycie wychowany; nie wszystkim dane było poznać konwenanse zachowań wobec ludzi. Naprawdę. Dużo we mnie jest wyrozumiałości dla ubogich i mniej uposażonych mentalnie ludzi.

Czego nie rozumiem i z czym się zgodzić absolutnie nie potrafię to fakt, że tacy ludzie bezkarnie wchodzą na każdą strefę społecznego życia. I swoją słomą z butów uwalają wszystko dookoła.

Jak można, do osoby w zasadzie obcej, zwracać się w formalnej korespondencji (!!!) językiem Zdzicha spod monopolowego? Jak można nie rozumieć, że to samemu sobie wystawia się wtedy świadectwo nieokrzesanego Bolka prosto z pola, który nie potrafi opanować języka? Jakim cudem ktokolwiek dopuścił osobę bez znajomości zasad kultury i poprawnego zachowania do stanowiska, które opiera się na kontaktach z ludźmi? Czy my naprawdę doszliśmy do tego etapu ewolucji, że akceptujemy prostactwo i ułomność społeczną?

No ludzie drodzy!
Jakim cudem zachowania tępione linijką, pasem przez tyłek, staniem w kącie czy klęczeniem na grochu stają się standardem; zaś z ostracyzmem traktuje się osoby, które potrafią wykazać się pełnym kultury, profesjonalnym językiem?

Szanujmy się wzajemnie. Przynajmniej w kontaktach biznesowych.
Bo to wstyd i obciach do obcych ludzi wychodzić z pełnią swojego prostactwa.

Zdjęcia wykonał Maciej z Wro Street Fashion

Set:

Sweter – AE Woman/ Spódnic – NewLook/ Obuw – Centro/ Czapka – Kartel

Reklamy

6 comments

 1. Ola · Styczeń 6, 2014

  pomysłowy sweterek :)

 2. Kayka Sadowska · Styczeń 6, 2014

  Daaaamn, znakomicie to napisałaś i bardzo obrazowo. No niestety, język niby jest elastyczny a ludzie coraz bardziej liberalni ale litości… Nie mylmy tego z kulturą. Amen.

  Skądś znam ten secik :D

  • erill · Styczeń 7, 2014

   Rok 2014 ogłaszam rokiem w którym tępie objawy chamswa i buractwa w strefie publicznej!

   Nooo ciekawe skąd :P

 3. zabicgarsonke · Styczeń 6, 2014

  Super czapa!

  Pozdrawiam
  Marta
  :)

 4. daily_dose_of_pretty · Marzec 25, 2015

  Obawiam sie, ze poziom co poniektorych osobnikow jest taki, ze sloma z ich butow wypadajaca jest gnojem uwalana.

  • Erill · Marzec 25, 2015

   Fakt, niektórych to lepiej nie ruszać bo jak dotkniesz to zacznie tym bardziej śmierdzieć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s