Zień na stos!

katedraOburzonym krzykom nie ma końca. Transparentom i chęci linczu towarzyszą hasła o świętości muru. Bo jakże to tak? Na uświęconej ziemi szpilkami i sukienkami? Jak można tak miejsce kultu obrażać i modelce kolekcje na tle krzyża prezentować. Bój się Boga panie projektancie, bój się modelko. Jak nic zaraz sam piorun z góry w Ciebie uderzy. Jak nie, to lud pana Boga wyręczy.

Krzyczy głośno tłum. Ten sam, który dwa dni wcześniej pienił swe ratlerskie ślinanki, że ci źli księża te dzieci krzywdzą. Olaboga, gdzie Bóg gdy ten ksiądz tak źle o tych dziesięciolatkach mówi. Na stos z nim krzyczą media. Do piekła z nim, krzyczy lud. A dzień później święte wyraża oburzenie, że jakim prawem ktoś sztukę w uświęconych murach prezentuje.
Bo przecież to nie o wiarę i ludzi w niej chodzi. Przecież o mury chodzi. Przyszedł ktoś powiedział, tu ładnie, tu strzelście, tu będzie z odpowiednim dla ludu namaszczeniem. Przeżegnał się jeden z drugim i nagle z ziemi zrobiła się Jerozolima a mury urosły do rangi najświętszych relikwi. Lud ciemny, Pisma nie czytał to nie pamięta, że Bóg obraził się na naród za bożki i świątynie. Że o modlitwę chodziło a nie o miejsce gdzie sie ją odprawia.

Nie w tym rzecz iż jestem ateistką. Ani, że kościół pragnę tępić bo nie podoba mi się jego postępowanie. Ale drażni mnie wielki krzyk oburzenia i hipokryzja ludzi, którzy wiary od budynku nie potrafią odróżnić. Bo gdyby nie to, że naród krzyczy, że księża są źli, kościół się do polityki wtrąca, jest złem i na dodatek nie płaci podatków to pewnie i ja bym murem stanęła, że to jednak przesada z tym, żeby fanaberię projektanta w kościele odprawiać. Bo w zasadzie to jest milion lepszych miejsc na takie wydarzenie od świątyni. I pewnie w meczecie czy synagodze nikt nigdy by się na coś takiego nie zgodził. I nie jest tak, że radośnie przyklaskuje temu, żeby akurat w kościele prezentować kolekcję. Nie jestem zwolenniczką taniej sensacji w modzie, jak ta Maldorora na zeszłorocznym FashionWeeku czy obecna Zienia w kościele. Ale w całym szumie wokół Macieja najbardziej razi mnie wylewająca się z ludzi hipokryzja i brak spójności poglądów.

Bo obok oburzenia, że dlaczego kościół; pojawiać się potrafią argumenty, że w innych krajach – w których wiara jest słabsza – to by było łatwiej. I tam świątynie zmieniają się w lokale czy inne miejsca użytkowe. Gdzie tu sens i logika? To u nas jest święte miejsce a gdzieś indziej, gdzie ktoś je sprzedał to już nie jest? Akt sprzedaży zniwelował lata modlitw na tej ziemi? Rytuał poświęcenia przed budową? Bóg nagle opuścił to miejsce bo człowiek je sprzedał? A w inną stronę; czy naprawdę sądzimy, że gdy ktoś budował tą budowlę został jaśnie przez Boga oświeconym, że właśnie tu? Poza absolutnymi wyjątkami jak Licheń, Lourdes czy Međugorje? Bad news. Nie został.

Odklejmy mury od Boga. To nie one są święte.

Jeśli już plujemy na kler i kościół to nie udajmy święcie obrażonych tym, że ktoś sztukę w obiekcie sakralnym przedstawił. Polecam zapoznanie się z inscenizacjami Skolimowskiego, który już kilka lat temu przeniósł sztukę do kościoła, w nawy puszczając przebranych za potwory chłopaków na rolkach. I nie szczędził strojów oraz efektów i fajerwerków w „uświęconych murach”.

Czy razi nas w Zieniowym kościółgate sam budynek czy fakt, że rzecz tak trywialna jak moda obraża jego mury?

Reklamy

6 comments

 1. magma · Listopad 9, 2013

  Nie widziałam zdjęć z tego pokazu jeszcze ale czytałam artykuły właśnie w stylu, że projektant przesadził itp. W innych krajach w kościołach buduje się dyskoteki i nikt nie protestuje.

  • erill · Grudzień 10, 2013

   No bo u nas w kraju katolickim ktoś zapomniał jak to w księdze wyjścia Bóg ukarał lód za czczenie bożków i ich figurek..

 2. Sonia · Listopad 12, 2013

  Jak się nie zgodzić! Polska to kraj hipokrytów. Nie oczekuję od nikogo logicznego myślenia i szczerych wypowiedzi. Tak jest łatwiej. A swoją drogą – fajna w ogóle ta kolekcja, bo wszędzie zamiast o ciuchach to o tym miejscu gadają?

  • erill · Grudzień 10, 2013

   Całkiem spoko. Szału nie ma w sumie jak dla mnie, ale też wszystko z klasą :)

 3. noutmeg · Listopad 14, 2013

  późnogotyckie kościoły są często „popisówą” królów i książąt jeden przed drugim, czyją wioskę stać na wyższą wieżę i jaśniejszą fasadę. historia sztuki jest cool. Zień przy tym to pikuś hehe

  • erill · Grudzień 10, 2013

   Katolicka pamięć bywa wybiórcza..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s